Nie jesteś zalogowana/y

Login:

Hasło:

Email Zarządu: zarzad.kskonin@wp.pl
Email Komisji Szkoleniowej: szkolenie.kskonin@gmail.com
Zmiany przepisów

Afera korupcyjna: PZPN zmienia przepisy

Powołanie Komisji Etyki i specjalnej grupy obserwatorów z szerokimi uprawnieniami oraz zmiany w strukturach sędziowskich - to najważniejsze decyzje nadzwyczajnego posiedzenia prezydium zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, które odbyło się w Warszawie.

Zwołanie prezydium zarządu PZPN było następstwem ostatnich wydarzeń w środowisku sędziowskim, w tym zatrzymania i aresztowania pierwszoligowego sędziego Antoniego F. i przewodniczącego kolegium Śląskiego ZPN Mariana D. Obu postawione zostały zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie, mającej na celu ustalanie za pieniądze wyników meczów piłkarskich.

"Powołana w poniedziałek Komisja Etyki PZPN będzie się natychmiast zbierać w tego typu sytuacjach, wyjaśniać zjawiska, badać je i formułować wnioski dla władz związku oraz współpracować z organami zewnętrznymi. Będzie miała prawo rozmawiać i prosić o wyjaśnienia dowolnego członka PZPN, począwszy od prezesa, a skończywszy na piłkarzu drużyny klasy C" - powiedział prezes PZPN Michał Listkiewicz.

W skład komisji weszli: profesor Stanisław Speczik, przewodniczący Polskiej Akademii Olimpijskiej profesor Józef Lipiec, rektor AWiS w Gdańsku profesor Wojciech Przybylski, Jan Tomaszewski, mecenas Eugeniusz Stanek, notariusz Dariusz Wierzchucki i Hubert Kostka.

Prezydium zarządu PZPN zdecydowało również, że począwszy od najbliższej kolejki ligowej na wybrane mecze będą delegowani dodatkowi obserwatorzy. "O tym kto i na jakie będzie wyjeżdżał zdecyduje zespół kierowany przez wiceprezesa związku ds. szkolenia Antoniego Piechniczka" - poinformował Listkiewicz.

Prezydium zarządu PZPN zaaprobowało także projekt wielu zmian dotyczących działalności Kolegium Sędziów i struktury środowiska arbitrów. Część z nich wejdzie w życie natychmiast, a część, zgodnie ze statutem PZPN, będą musieli zaakceptować członkowie zarządu związku, który spotka się 30 czerwca.

Najważniejsze zmiany, które wejdą w życie natychmiast, to:

- wprowadzenie jawności obsady sędziów i obserwatorów na cztery najbliższe kolejki spotkań oraz mecze pucharowe
- znaczna redukcja liczby obserwatorów spotkań ligowych
- zakaz łączenia funkcji obserwatora szczebla centralnego z pracą w klubie piłkarskim
- ujawnianie (w ciągu trzech dni po meczu) noty, jaką od obserwatora otrzymał sędzia prowadzący mecz
- większa swoboda w doborze przez arbitrów głównych sędziów-asystentów
- zniesienie zakazu komentowania przez sędziów swojej pracy i decyzji podjętych na boisku
- zawarcie przez PZPN umowy z wybranymi hotelami, w których sędziowie będą mogli się zatrzymywać podczas wyjazdów na mecze.

Zarząd PZPN będzie natomiast musiał wyrazić zgodę na następujące zmiany: noty obserwatorów przestaną być jedynym źródłem oceniania sędziów; arbiter będzie mógł być pozbawiony swoich uprawnień bądź przesunięty do innej klasy rozgrywkowej w trakcie sezonu; określenie tylko minimalnej liczby sędziów, którzy po sezonie opuszczą daną klasę rozgrywkową; wprowadzenie zakazu łączenia zawodu sędziego z pracą w PZPN lub jego strukturach regionalnych.

"Jeśli zarząd PZPN nie zaakceptuje proponowanych zmian, wówczas natychmiast podam się do dymisji" - podkreślił prezes zarządu Kolegium Sędziów Janusz Hańderek, który poinformował, że prace nad tymi projektami trwały już około pół roku.

"Wydarzenia z udziałem sędziego Antoniego F. i obserwatora Mariana D. nieco ułatwiły przeforsowanie reformy. Gdyby nie spektakularne ich zatrzymanie, a później aresztowanie, obawiam się, że tzw. opór materii przed tak daleko idącymi zmianami byłby zbyt duży" - przyznał Hańderek.

Na zarzut ze strony obecnych na konferencji prasowej dziennikarzy, że zmiany wbrew zapowiedziom nie są rewolucyjne, prezes PZPN Michał Listkiewicz odparł: - "Trzeba głębiej poznać mechanizmy rządzące środowiskiem sędziowskim, by zrozumieć, że zmiany są rewolucyjne. Przede wszystkim skończy się wszechwładza obserwatorów, którzy jedną decyzją mogli któregoś z sędziów szybko wypromować lub zdołować. Myślę, że znaczące konsekwencje będzie miała decyzja o możliwości przesunięcia sędziego z dnia na dzień do niższej klasy itp.".

Dodał: Sekretarz KS KOZPN, dnia 30.05.2005, 23:04:17


Tylko osoby zalogowane mogą czytać i dodawać komentarze

Kolegium Sędziów Konińskiego OZPN Strona główna Kontakt Mapa strony RSS www.koninskiozpn.pl/sedziowie KS OZPN Konin na FB